שעת סיפור

ילדים – זה כל הסיפור
תכנית שעת סיפור של טבע קט מיועדת לגיל הרך (3-1.5). התכנית מורכבת ממפגשים דו שבועיים  בני 30 דקות, ונפרסת לאורך כל השנה. החוג המועבר לכל ילדי הגן בקבוצה אחת, מפגיש אותם עם סיפורים שונים מספרות הילדים. מכיוון שילדים בגיל זה אינם אוהבים להתחפש, אנו מחברים אותם לסיפור בהפעלה של  אביזרי משחק, שירים, ריקודים ובובות הפעלה.
התכנית מותאמת בתכניה ובאופייה לבני הגיל הרך, שעדיין נהנים מהתחושה שהם מרכז העולם והכל סובב סביב צירם. האינטראקציה עם הסביבה שמתחילה בשלב זה, נתפסת לעיתים בעיני הפעוט כמאיימת ומנוגדת לצרכיו. הסיפורים הם אמצעי להקל עליו את התמודדות וההשתלבות כיחידה חברתית בסביבה החיצונית בה הוא נמצא.
המפגש עם הסיפורים כרוך בהנאה מהסיפור עצמו, אך גם בהזדהות עם דמויות בסיפור, הנתקלות ומתמודדות עם חוויות ומצבים שחווה הפעוט. תחושת ההזדהות מקלה על המאבק והבדידות שהוא חש. זאת ועוד, הדמויות שיוצאות מהסיפור ומגיעות אל הפעוט לגן, ואף מתעניינות בו ומשתפות אותו בתחושותיהן ובעיותיהן, מאפשרות לו להביע את רגשותיו בגלוי.
מטרות  התכנית:

חיבור וקירוב ילדי הגיל הרך אל עולם הספרות בדרך חווייתית ומהנה.
העצמת החוויה שבמפגש עם סיפורים.
לימוד ועיבוד נושאים חברתיים ורגשיים מחיי הילדים באמצעות הסיפורים.
מתן אפשרות לביטוי רגשי והזדהות בעקבות נושאים שעולים מהסיפורים  (פחדים, פרידה, גמילה וכיוב').


הסיפור ש"מאחורי הקלעים"

תכנית החוג משלבת את המוכר והידוע עם החדש והמפתיע – איזון הנשמר לאורך כל המפגשים. לכל המפגשים יש מבנה קבוע עם ריתמוס ומאפיינים שחוזרים על עצמם, כדי שהילדים ידעו למה לצפות ויכירו את כל שלבי הפעילות. כך הם יחושו בטוחים, ויתפנו ליהנות ולהצטרף להתלוצצויות ולשירים המוכרים. לתחושת הביטחון תורמת גם בובת הפעלה קבועה בשם בובי, המתלווה לכל הפעילויות, פותחת כל מפגש ומכניסה אליו את הילדים ביתר קלות. עם זאת, בתוך המסגרת הקבועה, כל פעילות מזמנת לילדים חוויה חדשה עם סיפורים שונים, אביזרים חדשים, בובות מרהיבות שיוצרת בובנאית מוסמכת בהתאמה לגיל הרך, משחקי אצבעות, שירים וריקודים מגוונים.

מבנה התכנית
כל מפגש מורכב משישה שלבים:
פתיח - שיר פתיחה קבוע.
הצגת הסיפור - דיאלוג הומוריסטי עם בובי, בובת החוג, המוביל לנושא המרכזי בסיפור.
הסיפור - יסופר בצורה ויזואלית כמו הצגה קטנה,  בשילוב מוסיקה ואביזרי המחשה נוספים. הילדים משולבים בסיפור דרך שאלות או תנועות ידיים.
סיכום הסיפור - בובי חוזרת, מגיבה לסיפור, ומנהלת עם הילדים דיאלוג אודותיו, תוך שהיא מדובבת אותם לבטא את תחושותיהם ומחשבותיהם.
הפעלת אביזרים - ההפעלה קשורה ישירות או עקיפות לתוכן הסיפור. לדוגמה, בסיפור "דירה להשכיר" מתמקדים בנושא בעלי חיים ומעונותיהם, ואילו בסיפור "גלגלים" כל ילד מקבל גלגל, והבוגרים יותר נחשפים לנושא המיחזור.
פרידה מעולם הסיפורים - פרידה מבובי, מהמדריך וביצוע שיר סיום קבוע.

מה בערכת המדריכים?
מערך שיעור מפורט, קלטת מוסיקה, אביזרים להפעלה בהתאם לסיפור.